A
MEGYER  TÁNCEGYÜTTES
TÖRTÉNETE

A Megyer Táncegyüttest 1997-ben alapították a nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia és Gimnázium lelkes, táncolnivágyó, a magyar kultúra és néphagyomány ápolását fontosnak tartó diákjai. A csoport mára már egyetemistákkal és dolgozó fiatalokkal bővült. A csoport kezdetben a középiskola együtteseként működött, majd a Csemadok vette át, ma pedig már a város csoportjaként tevékenykedik. Az együttes elsődleges célja a magyarság egyedülállóan gazdag kultúrájának ápolása, hagyományainak megőrzése. Ennek nagyszerű módja az egyes tájegységek táncainak, dalkincsének és muzsikájának felkutatása, és autentikus formában való színpadra állítása. Így válhat a néptánc, a népdal élővé, nemcsak a romantikus múlt részévé, így juthat el szélesebb körökig, így lehet közösségformáló ereje! Első, egész estét betöltő műsoruk bemutatójára 1999. június 29-én került sor, melyben bemutatták, hogyan táncoltak eleink, mit tartottak szépnek és jónak, hogyan búsultak, keseregek, örültek és szerettek. A műsorban szatmári és csallóközi táncokat, ipolymenti lányjátékokat, martosi menyasszonyfektetőt és gömöri táncokat láthatott a közönség Cseh Tamás és zenekara kíséretében. A koreográfiákat együttesünk akkori vezetői - Habodász Erika és Miklós György készítették.


Együttesünk megalakulásának 5. évfordulója alkalmából 2002. december 14-én „Rimaszombat felől fújdogál a szellő“ című műsorunkat mutattuk be a nagyközönségnek. Műsorunk első részében Erdélybe kalauzoltuk nézőinket, így ízelítőt kaphattak Méra, Makfalva és Válaszút táncaiból. A második részben felvidéki tájakon barangoltunk: Zoboralján, Mátyusföldön, Gömörben és Zemplénben. A talpalávalót az Árgyélus zenekar húzta. Az együttes 10 év alatt hol többé, hol kevésbé működött, a táncosok jöttek és mentek, volt időszak, mikor mindössze két pár alkotta a csoportot.


Hogy az eltelt 10 év nem múlt el tétlenül, azt számos hazai és külföldi fellépés bizonyítja. Nagymegyer hírét elvittük Magyarországra, Ausztriába, Szlovéniába, Lengyelországba, Csehországba és Erdélybe is. 2004-ben 12 alkalommal, 2005-ben 11 alkalommal léptünk színpadra. Az együttes néhány tagja rendszeres résztvevője a Šaffova ostroha szólótáncosok országos versenyének, így képviselve a dunaszerdahelyi járást e rangos versenyen. Ahogy már az előző években (2001-ben és 2003-ban), úgy a 2005-ös évben is a Megyer Táncegyüttes táncosai nyerték a kerületi fordulót, így továbbjutva az országos versenyre.

2005 szeptemberében az együttes vezetését az egyik alapító tag – Mészáros Magdi vette át. Az együttes elé magas célokat kitűzve álltak neki a kemény munkának. Stabilizálódott a csapat, amelynek magját zömében olyan 20-35 évesfiatalok alkotják, akiknek már nemcsak hobbi és kikapcsolódás, hanem egyfajta életforma is a néptánc. A Megyer Táncegyüttes tagjai nagyrészt nagymegyeri és környékbeli fiatalok, de táncolnak itt komáromiak, légiek, patonyiak és dunaszerdahelyiek is. 2006-os évben a fellépések száma megduplázódott – 24 fellépést tudhattunk magunk mögött. Meghívást kaptunk a Nagycenki Művészeti Napokra Magyarországra, részt vettünk a szüreti ünnepségen Lendván és Erdélyben a VIII. Szent-István Napi Néptánctalálkozón. 


A 2006-os év minőségi változást hozott az együttes életében, először vállaltuk, hogy komoly megmérettetésben vegyünk részt. Így munkánk gyümölcsét szakmai berkekben is learathattuk, amikor 2006. november 19-én Budapesten, a Martin György Néptáncszövetség által megrendezett Néptáncosok Országos Bemutató Színpadán 118,5 ponttal minősültünk. Ugyanebben az évben december 16-án a Szlovákiai Magyar Felnőtt Néptáncegyüttesek Országos Seregszemléjén (Néptáncantológia 2006) aranysávos minősítésben részesültünk. Így a Megyer Táncegyüttes volt az egyike annak a négy csoportnak (Szőttes Kamara Néptáncegyüttes - Pozsony, Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes – Nagyida, Palóc Táncműhely – Fülek), amely aranysávos minősítést szerzett. Az eredmények mögött természetesen komoly munka van, az együttes tagjai a fejlődés érdekében vállalták az addigi heti egy próbát felváltó két próbát – munka után és éjszakába nyúlóan. Persze az együttes nagyon örült a sikereknek, és igaz fáradtan, de annál nagyobb lelkesedéssel indult neki a 10 éves jubileumi bemutatónak.


A 2008-as év is tele volt kihívásokkal. 2008. május 16. és 18.-ka között került megrendezésre a Csallóközi Táncháztalálkozó és Néptáncfesztivál 2008, melynek a Megyer Táncegyüttes volt az egyik főszervezője. A Megyer TE 2008-ban is részt vett Budapesten, a Martin György Néptáncszövetség által megrendezett Néptáncosok Országos Bemutató Színpadán, ahol ismételten a minősült címet érte el. Novemberben pedig a Szlovákiai Magyar Felnőtt Néptáncegyüttesek Országos Seregszemléjén (Néptáncantológia 2008) ismételten aranysávos minősítésben részesült. 2008. december 19-én az együttes bemutatta az új egész estés műsorát, melynek a címe Emlékképek volt.